Jak vybrat kvalitní krmivo?

Jak vybrat kvalitní krmivo? To je otázka, před kterou stojí každý chovatel a v dnešním světě, kde na nás různé informace a dezinformace vyskakují na každém rohu je velice obtížné se v nich vyznat a určit co je vlastně pravda. Každý chovatel si musí zvolit, zdali chce krmit granulemi, masem, jejich kombinací a nebo dnes stále více populární model krmení B.A.R.F. (Bones and raw food – doslova kosti a syrová strava) kde se obáváme, že naprostá většina dostupných informací jsou doslova ,,výcucy“ z prstu jednotlivých chovatelů nepostavených na jediném seriózním argumentu a většinou se jedná o módní trend, kdy chovatelé chtějí vypadat dobře a na sociálních sítích sdílejí doslova nekonečnou rozmanitost připravovaných pokrmů.

Podle nás každý způsob krmení má své plusy i mínusy a v žádném případě nepodporujeme nenávistné komentáře a odsouzení jedné skupiny skupinou druhou. Jediné co odsuzujeme je krmení psa pouze zbytky nebo ještě hůř levnými granulemi z obchodních center, případně těch, co doporučují veterináři. (velmi mylná je domněnka, že veterináři v průběhu studia získají odborné znalosti jako výživoví poradci psů nebo koček)

V tomto článku se podíváme na co si dát pozor při výběru správných granulí pro vašeho miláčka. Začneme základní informací, která se šíří internetem doslova jako mor. Chceme říci, že PES je stejně jako člověk VŠEŽRAVEC, nikoliv jako kočka masožravec. Co to konkrétně znamená? znamená to, že když pes nemá k dispozici žádné maso, vydrží prospívat na pouze rostlinné stravě. Záleží na schopnosti trávit a vstřebávat rostlinné bílkoviny, kterou má člověk i pes avšak kočka potřebuje maso, případně výrobek z něj, jinak prosperovat nebude. Čistě velmi jednoduše řečeno může být extrémní případ kdy člověk, pes i třeba prase mohou v klidu prospívat pouze na bramborách kdežto kočka nikoliv.

Kdo má správnou kvalifikaci pro výběr?

Jen vy máte jedinečnou kvalifikaci k tomu vybrat to nejlepší krmivo pro své psy.

Nikdo není v lepší pozici než vy, aby rozhodl, co by mělo být pro vašeho psa to nejlepší krmivo. To ale asi není zrovna to, co byste se zde chtěli dočíst… Možná dokonce doufáte, že vám někdo prozradí název toho nejzdravějšího krmiva na světě a vy ho jen půjdete koupit a tím to pro vás skončí.

Ale psi jsou stejně jako lidé individuality. To, co funguje u jednoho, neplatí pro druhého. Pointer, který běhá každý den se svým pánem maraton, potřebuje mnohem více kalorií než zlatý retrívr, který bedlivě sleduje celý den TV. Potrava, která obsahuje dostatek tuku, aby zahřála v zimě na Aljašce saňového psa, by nejspíš zabila malého pudla, který trpí zánětem slinivky. Komerční granule, které odstranily svědivost u mé border kolie, by vyvolaly u bedlington teriera nemoc z ukládání nadbytku mědi.

Každé krmivo na trhu obsahuje různé ingredience a každé má potenciál vyvolat symptomy, alergie nebo intolerance u některých psů. Každé krmivo obsahuje různý poměr makroživin, tj. proteinů, tuku a uhlohydrátů a vy musíte svými chybami a pokusy najít to, co pro vašeho psa funguje nejlépe. Každý výrobek obsahuje různé množství vitamínů a minerálů a ačkoli se většinou pohybují v oblasti, kterou AAFCO považuje za přijatelnou, některé mohou být nadbytečné nebo nedostatečné pro potřeby vašeho psa.

Jak tedy vybírat ?

Měli by jste svému psovi zavázat oči a nechat ho vybrat čichem? Zeptat se svého veterináře, čím máte krmit? Nechat si poradit od kolemjdoucího pejskaře? Vybrat kterýkoliv produkt, který doporučuje Whole Dog Journal?

Odpověď na všechny tyto otázky je jednoznačné NE a znovu NE.

Výchozí pozice pro správný výběr?

Dobře, někde začít musíte a to už jste jistě začali. Vašeho psa něčím krmíte. Pokud krmíte levnými granulemi z obchodních center tak naše doporučení je JASNÉ -okamžitě teď hned běžte a vyhoďte je. Doufáme, že to je krmivo, které používáte splňuje výběrová kritéria Whole Dog Journal a která jsou každoročně uváděna v únorovém čísle tohoto časopisu. V tomto výběrovém seznamu je uváděna sice řada krmiv, ale v úvahu přichází každé krmivo, které splňuje tato výběrová kritéria a v tomto seznamu zrovna není. Naším cílem je pomoci vám identifikovat krmivo s nejkvalitnějšími ingrediencemi – z masa, zeleniny, ovoce a obilovin a s nekvalitnějšími zdroji tuku. To proto, aby jste se sami stali dostatečně kompetentní a rozpoznali kvalitu. Potom můžete začít s jednotlivými pokusy na vašem psovi.

1.Hodnotící seznam vašeho psa

Začněte hodnocením zdraví vašeho psa. Vezměte papír a udělejte si seznam se dvěma kolonkami: jedna pro zdravotní problémy, druhá pro výčet kladů týkajících se zdravotního stavu vašeho psa. Jakékoliv projevy nebo problémy, které vyžadují veterinární péči nebo léky, patří do kolonky problémů.

Ty, které tam také patří, jsou: špatný dech; zuby náchylné ke tvorbě plaku; chronicky zanícené oči; k infekci náchylné nebo páchnoucí uši; srst páchnoucí, mastná, plná lupů nebo příliš tenká; svědící tlapky; plynatost; častý průjem, zácpa nebo inkontinence; opakované začervení nebo zavšivení; malá nebo nadbytečná energie; náhlé projevy nepřátelského nebo agresivního chování psa.

Do sloupce kladů vyjmenujte všechny dobré zdravotní charakteristiky jako jsou: čerstvý dech, čisté zuby, jasné oči, čisté uši, žádné svědění, lesklá srst, bezproblémové vyprazdňování, normální chuť k jídlu, normální energie a dobrá nálada. Jestliže ve vašem seznamu převažují klady nad problémy a nebo jsou problémy jen malé, krmivo pro vašeho psa jste už našli. Jestliže váš seznam odhalí mnohem více problémů než kladů, váš pes je dobrým kandidátem na změnu stravy a případně na vyšetření a pomoc od dobrého holistického veterináře.

Zdravotní problémy

 • Špatný dech
 • Zuby náchylné k plaku
 • Chronicky zanícené oči
 • K infekci náchylné nebo páchnoucí uši
 • Páchnoucí srst
 • Mastná srst
 • Lupy v srsti
 • Příliš tenká kůže/srst
 • Svědící tlapky
 • Plynatost
 • Častý průjem
 • Zácpa
 • Inkontinence
 • Opakované začervení / zavšivení
 • Málo nebo naopak příliš mnoho energie
 • Náhlé projevy nepřátelského nebo agresivního chování psa

Klady

 • Čerstvý dech
 • Čisté zuby
 • Jasné oči
 • Čisté uši
 • Žádné svědění
 • Lesklá Srst
 • Bezproblémové vyprazdňování
 • Normální chuť k jídlu(bez ohledu na podávanou stravu pokud je kvalitní)
 • Normální energie
 • Dobrá nálada

Teď se podívejme na krmivo, které v současné době používáte. Všimněte si uvedených ingrediencí stejně jako obsahu proteinů, tuku a kalorií. Napište si to, ať z toho můžete udělat logický závěr, pokud bude třeba.

2. Léčba pomocí výživy

Právě před 20 lety se objevil radikální názor, že nemoci psů mohou být léčeny alespoň zčásti úpravou diety pacienta. Dnes je to velké téma pro výrobní průmysl. Jak se praví v předmluvě ke čtvrtému vydání (2000) Small Animal Clinical Nutrition (výživářská bible pro většinu veterinářů):

“ Je to opravdu úžasná doba pro ty, kteří se zabývají oblastí klinické výživy, protože ve veterinárních profesích vzrostlo porozumění pro roli výživy pro zdraví a léčbu nemocí, majitelé zvířat se zajímají o získání informací o správné výživě pro jejich miláčky a současně vzrůstá počet komerčně dostupných terapeutických diet. Naše schopnost zlepšit kvalitu života zvířat i jejich majitelů je obrovská.“

Jestliže váš pes má nějakou nemoc nebo nějaký dědičný předpoklad, zeptejte se vašeho veterináře, zda existují možnosti léčby nebo prevence této nemoci pomocí výživy. Nespokojte se s doporučením předepsané komerční diety; většina z nich je vyráběna z ingrediencí nízké kvality. Místo toho se zeptejte, co specifického je třeba ve výživě změnit, aby to vašemu psovi pomohlo. Potom se podívejte, zda můžete najít takový výrobek, který nabízí tyto parametry a lepší kvalitu surovin. Nejlepším příkladem je „ledvinová“ dieta pro psy s narušenou funkcí ledvin. Cílem je nakrmit takové pacienty dietou se středním obsahem velmi kvalitních proteinů a nízkým množstvím fosforu (viz „Kdy říci ne nízkým proteinům“ Whole Dog Journal, květen 2005). Rozumně vyvážená domácí dieta udělá v tomto případě mnohem více užitku než komerční diety na trhu.

Měli by jste si také udělat svůj vlastní průzkum, aby jste zjistili, které změny ve výživě by mohly pomoci vašemu psovi.

Problémy, které se dají ovlivnit změnou výživy:

Alergie a netolerance. Existuje řada plemen, která jsou zvláště citlivá na potravní alergie, patří mezi ně korkšpaněl, dalmatin, anglický springer španěl, labradorský retrívr, lhasa apso, malý knírač, atd. Opět, je důležité mít záznamy o tom, čím psa krmíme, co krmivo obsahuje a jak se pes cítí a jak vypadá. Pokud vaše záznamy ukazují, že jedna nebo více ingrediencí spouští u vašeho psa špatnou reakci, hledejte krmení, které tyto složky neobsahuje vůbec.

Rakovina. Diety s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem uhlohydrátů (nebo úplně bez nich) jsou ideální pro pacienty trpící rakovinou. Rakovinové buňky potřebují uhlohydráty jako zdroj energie, zatímco tuky jako zdroj energie využívají s obtížemi. Můžete rakovinové buňky „vyhladovět“ a přitom svému psovi poskytnout dostatek energie pomocí diety, která obsahuje vysoce kvalitní zdroje tuku.

Dědičné metabolické poruchy. Některá plemena jsou náchylná k nemocem, které lze silně ovlivnit dietou. Např. West highland terier a korkšpaněl mají dědičnou tendenci k ukládání mědi v játrech; tito psi by měli mít dietu, která obsahuje nižší koncentrace mědi. Malamuti a sibiřští husky mohou dědit poruchu metabolismu zinku a potřebují proto dietu s vysokým obsahem Zinku (nebo jeho přídavek).

Zeptejte se svého veterináře (a důvěryhodného chovatele) na nutriční požadavky daného plemene. A pak kontaktujte výrobce krmiva, aby vám poskytl rozšířenou verzi nutričního profilu. Výrobce totiž nemusí uvádět na etiketě obsahy všech živin a složek, ale měl by vám tuto informaci na vaši žádost poskytnout.

Kalorické požadavky. Další věc, kterou musíte vzít v úvahu při výběru krmiva, je jeho kalorický obsah. Jestliže vámi vybrané krmivo má vysoký obsah energie a váš pes je přitom „gaučák“, musíte mu přinejmenším snížit jeho denní dávku, aby zbytečně netloustl. Někteří psi však reagují na takové omezení žebráním a sbíráním odpadků. Pokud mezi ně váš pes patří, měli byste hledat spíše krmivo s vysokým obsahem vlákniny a menším obsahem kalorií, takové, které nemusí nutně obsahovat ty nejkvalitnější proteiny a tuky, ale které psovi dodá pocit sytosti a přitom neztloustne

3.Požadavky na obsah kalorií

Aktivita. To je jednoduché: čím více pes pracuje, tím větší má energetické nároky, aby se udržel v dobré kondici.

Růst. Rostoucí štěňata mají vyšší energetické potřeby než dospělí. Krmivo s vyšším obsahem proteinů, ale středním (ne moc vysokým) obsahem tuků je ideální. Obézní štěňata jsou mnohem náchylnější k vývoji degenerativních poruch kloubů zejména u velkých a obřích plemen než je tomu u normálních nebo štíhlých štěňat.

Věk. Věk, ve kterém se ze psa stává senior, závisí na plemeni s tím, že větší psi stárnou dříve. Je typické, že starší psi potřebují méně kalorií na udržení své tělesné váhy a kondice, částečně proto, že jsou méně aktivní než mladí psi.

Podmínky prostředí. Psi, kteří žijí nebo tráví většinu času venku při nižších teplotách, potřebují o 10 – 90 % více energie než psi, kteří si užívají mírných podmínek. Hustota a kvalita srsti, množství tělesného tuku a kvalita úkrytu jsou přímo úměrné jejich potřebě energie.

Nemoc. Nemocní psi mají zvýšenou potřebu energie; potřebují energii pro vytvoření obranné reakce a pro obnovu tkání. Nicméně, psi, kteří se necítí dobře, mají tendenci být méně aktivní, což jejich potřebu energie zase snižuje.

Rozmnožování. Energetické požadavky březí feny se nezvyšují významně až do poslední třetiny březosti, kdy mohou vzrůst až třikrát.

Laktace. Kojící fena potřebuje až osminásobek energie ve srovnání s fenou stejného věku, která nekojí.

Kastrace. Je obecně známo, že kastrovaní jedinci mají menší potřebu energie. Nicméně žádná současná studie jednoznačně neprokázala, že by kastrovaní psi potřebovali méně kalorií jednoduše jako výsledek snížené hladiny hormonů. Vzrůst váhy u takových jedinců se přičítá spíše zvýšenému apetitu a nebo snížené aktivitě.

Ostatní individuální faktory. Další faktory, které mohou ovlivnit potřebu energie u psa, je jeho temperament (nervózní nebo klidný) a kvalita kůže, srsti a tělesného tuku (jak dobře je chráněn proti vlivům počasí).

Lidské faktory. Nakonec existují také lidské faktory, které mohou ovlivnit vaše rozhodnutí, které krmivo koupit, a to je jeho cena a místní dostupnost. Pochopte ale, že existuje závislost mezi kvalitou krmiva a zdravím vašeho psa, a udělejte to nejlepší, co můžete.

Je také třeba brát v úvahu spolehlivost, akceschopnost a dostupnost prodejců a výrobců krmiva. Může být velmi frustrující a drahé, když firma sice vyrábí úžasné krmivo, ale vy se k němu nemůžete dostat, dodávky pro vás jsou vždy zpožděné a nebo jsou obchodníci nepříjemní a nechtějí vám pomoci. Při dnešní konkurenci na trhu je i toto třeba brát v úvahu.

Časté chyby:

Mezi nejčastější chyby při výběru krmiva patří:

 • Honba za obsahem MASA – jediné dobré granule jsou ty, které obsahují jen maso – nesmysl – na granulích je důležité především to, jak kvalitní jsou ingredience z kterých jsou vyrobeny a posléze jaký je poměr živočišných a rostlinných bílkovin – a to je také informace, kterou výrobci nejčastěji uvádějí na baleních granulí a bývá mylně interpretována jako celkový obsah masa.
 • Vybírat levné granule z obchodního domu – je jasné že 15 Kg granulí za 250 Kč nikdy nemůže splnit kvalitní výživu vašeho psa
 • Házení všech granulí do jednoho pytle – říkat obecně že všechny granule jsou špatné je velmi krátkozraké a není to pravda
 • ,,Chytré rady“ na sociálních sítích – je určitě dobré se inspirovat a nechat si poradit ostatnímu lidmi, ale nikdy nevíme jaká je jejich motivace ( bohužel nám často mohou chtít pouze uškodit)
 • Poslouchat ,,obecné chytré rady“ jako například – pes je masožravec tak na granulích nebude prospívat, jak by asi mohl pes prospívat na granulích když jsou průmyslově zpracované (na FB jsme chtěli rozjet diskusi na téma co je průmysl…. ) , jedině barf, kdo nebarfuje tak zabíjí svého psa, mezi jeden z nejúsměvnějších patří – pokud pes na granulích prospívá, pak jen na oko ( toto je skutečný komentář na FB, kde dost dobře nechápeme jaká je motivace psa na oko prospívat a pak zemřít ve stáří po spokojeném zdravém životě)
Přejeme hodně úspěchů při výběru toho správného krmiva a ať již se rozhodnete krmit jakkoliv, tak doufáme ve zdravý. dlouhý a spokojený život vašeho miláčka.
V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit a rádi vám poradíme, jak jen to bude v našich silách s výběrem toho správného krmiva.
Váš tým
www.luxusnikrmivo.cz